Here was my pre-discounts/coupons total for the day: $665.93
And my total AFTER discounts and coupons: $374.86
That's a total savings of $291.07 which is a 78% savings!
I am not as good as the Extreme Couponers on TLC, but I am definitely getting there!
Here are a few items that I am really proud of purchasing that day:
Walgreens
Jello..........$0.50
Act II Popcorn..........$0.25
Renyolds Wrap 25 sqft..........$0.89
Snickers..........$0.39
Scotch Tape..........$0.33
Barilla Pasta..........$0.89
Cheez-Its..........$0.99
Jimmy Dean Breakfast Bowls..........$1.00
Betty Crocker Brownie Mix..........$0.89
Betty Crocker Cake AND Frosting..........FREE
Rubber Gloves..........$0.50
Scott Natural Paper Towels, 6 Double Rolls..........$3.50 or $0.58 per rol
Head and Shoulders (4 bottles)..........FREE
Crest Pro-Health Mouthwash..........$1.76
Visine..........$1.50
Target
Nivea Lotion..........$0.99
Colgate Toothbrushes..........$0.87 each
Cheerios..........$2.14
Jiffy Corn Muffins..........$0.44
Dasani Water 1 Liter..........$0.40
Special K Cereal..........$2.29
Hy-Vee
Palermos Classics Frozen Pizzas..........$0.16
Kool-Aid (10 packets)..........all FREE
Butter Kernal Canned Veggies..........0.38
Bananas..........$0.38/lb.
Lean Cuisine Frozen Meals..........$2.00 each
Campbells Cream Soups..........$0.69
Hamburger Helper..........$1.33
Hormel Sizzlers..........$1.00 per box
Era Laundry Detergent..........$2.83
Lays Potato Chips..........$1.88
7-Up 2 Liter..........$0.68
Tissues..........$1.00 per box
Chicken Drumsticks..........$0.88/lb.
Save Mart
Totinos Pizza Rolls..........$0.48 per box
Swansons Pot Pies..........$0.49
Russ's Market
Canine Carry-Outs..........$1.00 per bag
Claussen Pickles..........$1.25
Degree Deodorant (4)..........FREE
Healthy Choice Frozen Meals..........$2.00 each
Now even though I have just started extreme couponing, my stockpile is already becoming quite large. Here are some of the items I currently have stocked:
- 14 boxes of cereal
- 10 boxes of corn bread
- 20 bags of popcorn
- 24 cans of fruit
- 12 cans of veggies
- 12 cans of soup
- 16 rolls of paper towel
- 15 rolls of tin foil
- 5 boxes of garbage bags
- 6 boxes of pizza rolls
- 15 frozen dinners
- 72 cans of pop
- 3 gallons of milk
- 12 yougurts
- numerous meat items
- 10 lbs. of potatoes
- 12 rolls of tape
- 10 cans of air freshener
- 10 bottles of lotion
- 750 qtips
- 4 bottles of mouthwash
- 8 bottles of shampoo and conditioner
- 5 bottles of body wash
- 8 deodorants
- 5 tubes of toothpaste
- 6 toothbrushes
- 10 bottles of hand soap
- 21 rolls of toilet paper
- 5 boxes of tissues
I have only just begun and we have enough groccery items to last us about 2 months and other items even longer! How exciting! :)